top of page
FernLeaf Staff 23-24

FernLeaf 's Team

Our carefully selected staff are a passionate and energetic team whose top priority is to fulfill the FernLeaf Mission and Vision. We come from all over the United States and the world and offer a wealth of knowledge and experience to our community. Our diverse backgrounds help to make FernLeaf's community and culture vibrant and thriving.

Watch this video to see what our Team members say about working at FernLeaf!

Our Staff

Sandra Medellin

Sandra Medellin

Kindergarten Teacher

Andrea Larsen

Andrea Larsen

Kindergarten Assistant Teacher

Michele Corral

Michele Corral

1st Grade Teacher

Shannon Frazier

Shannon Frazier

1st Grade Assistant Teacher

Eliya Hanna

Eliya Hanna

2nd Grade Teacher

Lisa Spalding

Lisa Spalding

3rd Grade Teacher

Max Royal

Max Royal

3rd & 4th Grades Assistant Teacher

Donna Horne

Donna Horne

5th & 6th Grades Math Teacher

Emily Shaw

Emily Shaw

7th & 8th Grades Social Studies Teacher

Tanya Prater

Tanya Prater

9th & 10th Grades Science Teacher

Trent Codd

Trent Codd

9th & 10th Grades Math Teacher

Valerie Myers

Valerie Myers

K-4th Grades Exceptional Children Teacher

Jo Phipps

Jo Phipps

K-4th Grades EC Assistant Teacher

Brandi MacKenzie

Brandi MacKenzie

5th-10th Grades Exceptional Children Teacher

Mandy Sallee

Mandy Sallee

Instructional Facilitator

Michele Smith

Michele Smith

Physical Therapist

David Craig

David Craig

Upper School Counselor

Eric Scheider

Eric Scheider

Upper School Orchestra Director/After School Arts & Mindfulness Coordinator

Will Hinchliffe

Will Hinchliffe

Environmental ScienceTeacher

Daniel Mendez

Daniel Mendez

Extended Care Assistant

Elizabeth Johnson

Elizabeth Johnson

Custodial Assistant

Rick Vachon

Rick Vachon

Bus Driver

Scott McDonald

Scott McDonald

CFO

Nicole Rule

Nicole Rule

Marketing, Communications & Events Coordinator

Natalie Latorre

Natalie Latorre

Kindergarten Teacher

Xavier Latorre

Xavier Latorre

Kindergarten Assistant Teacher

Whitney Mebane

Whitney Mebane

1st Grade Teacher

Finn Hardin

Finn Hardin

1st Grade Assistant Teacher

Marlee Michel

Marlee Michel

2nd Grade Assistant Teacher

Mitchell Bailey

Mitchell Bailey

3rd Grade Teacher

Emily Moreno

Emily Moreno

5th & 6th Grades Science Teacher

Porter Bell

Porter Bell

5th & 6th Grade Assistant Teacher

Zoe Hauser

Zoe Hauser

7th & 8th Grades English Language Arts Teacher

Neil Cawlfield

Neil Cawlfield

9th & 10th Grades History Teacher

Travis Carter

Travis Carter

Intervention Teacher

Rene Cline

Rene Cline

K-4th Grades Exceptional Children Teacher

Tate Murdock

Tate Murdock

K-4th Grades EC Assistant Teacher

Alyssa Moore

Alyssa Moore

5th-10th Grades Exceptional Children Teacher

Molly Sackett

Molly Sackett

Behavior Support Assistant

Stephanie Hoekstra

Stephanie Hoekstra

School Psychologist

Clare Riviere

Clare Riviere

Lower School Music Teacher

Mary Rutkowski

Mary Rutkowski

Upper School Visual Arts Teacher

Hannah Charbel

Hannah Charbel

Upper School Spanish Teacher

Jeff Banford

Jeff Banford

Custodial & Maintenance Coordinator

Vada Williams

Vada Williams

Bus Driver

Nichole Gibson

Nichole Gibson

Food Service Manager

Molly Luplow

Molly Luplow

Upper School Director, Grades 5 and up

Sarah Weaver

Sarah Weaver

Wilderness Campus Front Office Administrative Assistant & Enrollment Coordinator

Katie Ayres

Katie Ayres

Kindergarten Teacher

Jaimee Faulk

Jaimee Faulk

Kindergarten Assistant Teacher

Erica Grimes

Erica Grimes

1st Grade Teacher

Leah Banford

Leah Banford

2nd Grade Teacher

Kelly Morgan

Kelly Morgan

2nd Grade Teacher

Chris Stanfield

Chris Stanfield

4th Grade Teacher

Lorie Peterson

Lorie Peterson

5th & 6th Grades English Language Arts Teacher

Ahmed Aldossary

Ahmed Aldossary

7th & 8th Grades Science

Zack Johnson

Zack Johnson

7th & 8th Grades Assistant Teacher

Nicole Cockey

Nicole Cockey

9th & 10th Grade English Language Arts Teacher

Meredith Collins

Meredith Collins

Intervention Assistant

Kristy Leeseberg

Kristy Leeseberg

K-4th Grades Exceptional Children Teacher

Lisa Jones

Lisa Jones

5th - 10th Grades Exceptional Children Teacher

Brady Hurley

Brady Hurley

5th-10th Grades EC Assistant Teacher

Meredith Bowles

Meredith Bowles

Speech Language Pathologist

Joe Hartles

Joe Hartles

Behavior Support Specialist

Travis Galloway

Travis Galloway

Lower School Art Teacher

Luke Shofestall

Luke Shofestall

Upper School STEM Instructor & Technology Coordinator

Chris Corral

Chris Corral

Extended Care Coordinator & Culinary Assistant

Serena Roberts

Serena Roberts

Custodian

Randy Teague

Randy Teague

Bus Driver

Josh Gibson

Josh Gibson

Food Service Assistant

Jenn Love

Jenn Love

Lower School Director, Grades K-4

Miranda Norton

Miranda Norton

Creek Campus Front Office Administrative Assistant

Ashleigh Jackson

Ashleigh Jackson

Kindergarten Teacher

Quin Hehr

Quin Hehr

Kindergarten Assistant Teacher

Jennifer Ennist

Jennifer Ennist

1st Grade Teacher

Sarah Bachler

Sarah Bachler

2nd Grade Teacher

Luciana Coffin

Luciana Coffin

2nd Grade Assistant Teacher

Robert Hinchliffe

Robert Hinchliffe

4th Grade Teacher

Evan Baptista

Evan Baptista

5th & 6th Grades Social Studies Teacher

Aaron Westhusing

Aaron Westhusing

7th & 8th Grade Math

Vic Wiesel

Vic Wiesel

8th Grade English I & High School English III Teacher & Experiential Education Coordinator

Mandy Smitherman

Mandy Smitherman

9th & 10th Grade Math Teacher

Jordan Carr

Jordan Carr

Intervention Assistant

Malindi Arensen

Malindi Arensen

K-4th Grades EC Assistant Teacher

Joanna Best

Joanna Best

5th - 10th Grades Exceptional Children Teacher

Riley Horne

Riley Horne

5th-10th Grades EC Assistant Teacher & Extended Care Assistant

Kristin Rankin

Kristin Rankin

Occupational Therapist

Megan Gallagher

Megan Gallagher

Lower School Counselor

Ryan Lubbers

Ryan Lubbers

Lower School Experiential Ed Teacher

Alissa Arrington

Alissa Arrington

Physical Education Teacher

Erica Duke

Erica Duke

Extended Care Assistant

Todd Rhame

Todd Rhame

Custodian/Bus Driver

Doug Dunlap

Doug Dunlap

Bus Driver

Michael Luplow

Michael Luplow

Executive Director

Connie Denning

Connie Denning

Exceptional Children Director

Amber

Amber

Therapy Dog

Want to Join our Team?

Check out our current job listings by clicking below.

bottom of page